Prefabrik Evler


Kurulu oldukça kolay olan prefabrik evleri son dönemlerde en çok depremle sarsılan Van ilimizde gördük, Çadırların yanı sıra az sayıda da olsa prefabrik evlerin olduğunu söyleyebiliriz. Kurulumu kolay olan bu ev modellerinin oldukça pratik olması ile birlikte bir evden beklenilecek bütün özelliklerinin bulunması bu evlerin tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. Ülke olarak prefabrik evlerin tanımını ise ne yazık ki deprem bölgelerinden öğrenmiş bulunuyoruz.

Ülkemizde yakın tarihte yaşanan deprem olayları nedeni ile ismini duymaya alıştığımız prefabrik evler kullanım kolaylığı ile son dönemlerin en popüler yapılarından biri olmuştur. Ancak Türkiye’de prefabrik yapıların çoğunlukla sanayi bölgelerinin yapıları olarak tercih edilmektedir. Bu evler yapılırken en avantajlı yanı ise zaman açısından büyük katkı sağlamasıdır. Büyüklüğü ve özelliklerine göre bilgisayarda tasarlanıp ardından fabrikalarda üretime geçilen bu evler boyuna ve genişliğine göre kısa bir süre içerisinde legoyu andıran montaj işlemlerinden sonra kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Prefabrik evler oldukça kullanışlı olmasına karşın kurulumuna başlanmadan önce dikkat edilmesi gereken detayları bulunmaktadır. Güvenlik açısından maksimum seviye olan bu evlerde yaşayanların belli bir zaman geçtikten sonra normal evlerden bir farkı olmadığını ve bu evlerde yaşamanın daha iyi olduğunu söylediklerini görmekteyiz. Çelik kapı kullanarak evlerin güvenliğini en üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Prefabrik evleri yaptıracağınız bölgenin mevsimsel özellikleri çok önemlidir. Çünkü detaylar hesaplanırken bunlara dikkat edilmeli ve belli bir zaman geçtikten sonra sorun çıkmaması için her türlü koşul göz önünde bulundurulmalıdır. Prefabrik binaların en az iki senede bir bakımının ve onarımının yapılması önemlidir. Gerekli araştırmaları yapıp, maddi açıdan da bonkör olursanız normal evlerinizdeki rahatlığı prefabrik evlerde de bulabilirsiniz.

Prefabrik evler genel olarak şantiye binası, okul binası, hastane binaları olarak üretilmektedir. Bu yapıların kısa sürede yapılması ve montajının oldukça pratik olması nedeniyle tercih sebebi olmaktadır. Prefabrik evler tasarlanırken müşterinin istediği özellikler göz önünde bulundurularak uzman elemanlar tarafından profesyonel olarak bilgisayar ortamında hazırlanmaktadır. Prefabrik evler alıcının isteğine göre tek katlı ve iki katlı olarak hazırlanabilir.

Prefabrik evlere çeşitli güvenlik önlemleri alarak normal evlerden daha sağlıklı ve güvenilir hale getirebilmeniz mümkündür. Örneğin; tasarlanması aşamasında kullanılan civatalı sistem ile depremlerde zarar görmeniz minimuma indirgenmiş olur. Ayrıca demir kapı ve çeşitli panjur ve cam modelleri ile hırsızlık önlemlerine karşı da prefabrik evlerinizi hazır hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir